ایمپلنت

افزایش عمر ایمپلنت دندان: جنس، تراکم استخوان بالا و بهداشت دهان

کاشتن دندان ثابت یا ایمپلنت  موثرترین روش جایگزین کردن دندان تا به امروز می‌باشد. در صورت مراقبت کافی، ایمپلنت می‌تواند تا آخر عمر ماندگار باشد. ولی باید در نظر داشت که با وجود اینکه ایمپلنت یک روش جایگزینی ثابت می‌باشد، عوامل بسیاری می‌توانند بر طول عمر آن اثر داشته باشند. کاشت دندان دارای دو جزء می‌باشد: یکی ایمپلنتی است که به عنوان ریشه جایگزین و دیگری تاج دندانی است که به عنوان دندان مصنوعی عمل می‌کند. ایمپلنت دندانی می‌تواند تا آخر عمر ماندگار باشد. این ماده از تیتانیوم ساخته شده و بااستخوان فک فیوز (متصل) شده و درنتیجه به عنوان ریشه‌ای باثبات عمل می‌کند. ایمپلنت نباید دچار پوسیدگی یا خوردگی بشود. در واقع برخی از اولین ایمپلنت های دندانی که 30 سال پیش کار گذاشته شده‌اند همچنان در دهان بعضی از بیماران به خوبی جواب می‌دهد. اگرچه امکان ناموفق بودن ایمپلنت نیز وجود دارد. عواملی که منجر به عدم موفقیت این روش درمانی می‌شوند عبارتند از :

  • بیماری‌های لثه
  • آسیب‌دیدگی دندان یا فک
  • وضعیت بدِ قرارگیری دندانها

بهترین راه جلوگیری از موارد بالا ایمپلنت رعایت بهداشت دهانی می‌باشد تا بافت لثه سالم بماند.این امر شامل مسواک زدن حداقل دو بار در روز، استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز و مراجعه به دندانپزشک دو بار در سال جهت تمیز کردن مرتب دندان ها می‌باشد. قسمت دیگر بازسازی دندانی یعنی تاج دندان برای همیشه ماندگاری ندارد. در صورت مراقبت کافی، تاج دندان حدود 10 تا 15 سال دوام خواهد داشت. پس از آن احتمالاً بایستی تاج را جایگزین کرد که خوشبختانه این عمل ساده می‌باشد. یک عامل دیگر مؤثر در ایمپلنت دندان میزان مهارت دندانپزشک است. جهت دستیابی به بهترین نتیجه، همیشه بایستی به دندانپزشکی که در ساخت ایمپلنت دندان تجربه کافی دارد مراجعه کرد.

ایمپلنت دندانی چقدر عمر می‌کند؟

ایمپلنت دندان  به علت ماده‌ای که در ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و نحوه قرارگیری آن در استخوان دارای ماندگاری بسیار بالایی می‌باشد. تحقیقات نشان‌دهنده میزان ماندگاری 94 درصد در طول 10 سال و 91 درصد در طول 15 سال می‌باشند و این مطالعات منجر به رشد فن‌آوری و روش های نوین جهت ساخت ایمپلنت با ماندگاری بالا شده‌اند. برای مثال بیماران با مشکل دندان‌قروچه یا تراکم کم استخوان می‌توانند از ایمپلنت های و روش های درمانی بهتری بهره ببرند و این روش های درمانی جدید امکان استفاده از ایمپلنت را برای افراد بیشتری فراهم می‌سازد. یکی از مواردی که دندانپزشک پیش از قرار دادن ایمپلنت ارزیابی می‌کند، تراکم استخوان فک می‌باشد. فک دندانها را ثابت نگه می‌دارد. بین فک و ریشه دندان ها رابطه سیمبیوتیک (همزیستی) وجود دارد. هر زمانی که آدامسی می‌جوید یا غذا می‌خورید، دندان‌ها به فک نیرو وارد می‌کنند و همین مطلب باعث تقویت استخوان می‌شود و درنتیجه تراکم استخوان بهبود پیدا می‌کند. در صورت افتادن دندان، محرک مورد نیاز استخوان فک دیگر وجود نداشته و درنتیجه استخوان تراکمش را از دست می‌دهد. در صورت کاهش تراکم استخوان فک، همیشه نیازی به استفاده از روش هایی مانند پیوند استخوان نمی‌باشد. ولی بسته به شدت از دست رفتن استخوان امکان دارد از این روش استفاده شود.

کاشت دندان یا ایمپلنت چیست؟


کاشت دندان یا ایمپلنت چیست

کاشت دندان یا ایمپلنت  دارای دو بخش می‌باشد : پیچ تیتانیومی که در فک قرار گرفته و جایگزین ریشه دندان از دست رفته می‌شود و دندان جایگزین که می‌تواند تاج، بریج دندان یا دندان مصنوعی باشد. پیچ‌ها باعث می‌شوند تا دندان جایگزین به خوبی در محل خود قرار بگیرد و نیازی به نگرانی در ارتباط با جابه‌جایی یا خارج شدن آن از دهان وجود ندارد. ایمپلنت یکی از بهترین گزینه‌ها برای جایگزینی دندان است. در پاسخ به این سؤال که ایمپلنت های دندانی تا چه زمانی ماندگاری دارند بایستی گفته شود که مطالعات نشان داده‌اند که ایمپلنت دوام بسیار بالایی دارند. البته باید به یاد داشته باشیم که ایمپلنت های پزشکی هیچگاه به میزان 100 درصد موفقیت‌آمیز نیستند و ایمپلنت های دندان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. همچنین عوامل متعددی هستند که تأثیر منفی بر میزان ماندگاری ایمپلنت دندان دارند مانند سابقه پزشکی بیمار، استعمال دخانیات، سابقه بیماری لثه، مشکلات ناشی از درمان و وضعیت بهداشت دهانی. در واقع مطالعات حاکی از این هستند که 8 تا 82 درصد از مواقع، نوعی عارضه مرتبط با ایمپلنت (پری ایمپلنت-التهاب بافت اطراف) می‌تواند ایجاد شود.

 برای چه تعداد دندان می‌توان عمل ایمپلنت را انجام داد؟ 


برای چه تعداد دندان می‌توان عمل ایمپلنت را انجام داد

از ایمپلنت برای جایگزین کردن یک یا چند دندان استفاده می‌شود. همه انواع جایگزینی دندان مانند بریج یا دندان مصنوعی می‌توانند به وسیله ایمپلنت تثبیت شوند. در صورتیکه تنها یک دندان را از دست داده باشید، یک ایمپلنت دندانی برای عمل جایگزینی کافی می‌باشد. اگرچه فضای بیشتر ایجاد شده در اثر افتادن دو یا چند دندان لزوماً به یک ایمپلنت برای هر دندان افتاده نیاز ندارد؛ تعداد دقیق ایمپلنت به کیفیت و حجم استخوان در هر بخشِ مورد نیاز ایمپلنت بستگی دارد. بیمارانی که عادت به دندان‌قروچه دارند ایمپلنت هایشان بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرد. در بیشتر افراد دندان‌قروچه هنگام خواب انجام می‌شود و برای همین از انجام آن آگاه نیستند. دندان های به شدت ساییده یا صاف شده، لبه‌های خراشیده مینای دندان و شکستگی تکه‌های پرکردگی دندان ها شایع‌ترین علائم دندان‌قروچه می‌باشند. تاثیرات ناشی از دندان‌قروچه بایستی در روند درمان بررسی شوند و می‌توان بوسیله استفاده از ایمپلنت اضافی، انتخاب مواد ترمیمی مناسب و استفاده از محافظ دندانی مخصوص شب این مشکل را برطرف کرد.

 نحوه انجام ایمپلنت دندان 


نحوه انجام ایمپلنت دندان

در ابتدا دندانپزشک یا متخصص جراحی لثه و استخوان فک را با مته مخصوص سوراخ کرده و پیچ را درون فک کار خواهد گذاشت. در عرض چند ماه پیچ به استخوان فک فیوز (متصل) و آن را تبدیل به یک ریشه جایگزین مستحکم می‌کند. یک محافظ به صورت موقتی روی پیچ قرار می‌گیرد تا به بهبود کمک شود. پس از فیوز پیچ در فک، برای بازسازی بایستی به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر یک دندان از دست داده باشید، از تاج دندان یا بریج استفاده خواهد شد. در صورت از دست دادن چند دندان در یک ردیف، از دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت استفاده خواهد شد. بسته به اینکه چند دندان از دست داده باشید و همچنین محل قرارگیری دندان ها روی فک فوقانی یا پایینی، روند ایمپلنت 5 تا 6 ماه زمان می‌برد.

 مدت زمان روند درمان 


در موارد عادی، از زمان قرار دادن ایمپلنت تا زمان جایگزینی اولین دندان، زمان درمان بین 6 هفته تا 6 ماه زمان می‌برد. در صورتیکه کیفیت استخوان بالا باشد زمان درمان کاهش پیدا می‌کند. درحالیکه در استخوان های ضعیف‌تر این زمان افزایش پیدا کرده و ممکن است بیش از 6 ماه زمان ببرد.

 دانستنی‌های قبل از آغاز جراحی ایمپلنت 


دانستنی‌های قبل از آغاز جراحی ایمپلنت

پیش از جراحی خلاصه روند درمان به صورت کتبی به شما ارائه شده و وضعیت فعلی دندان های شما و هرگونه گزینه جایگزین ایمپلنت مطرح خواهد شد. این مطالب کتبی شامل ارزیابی مراحل مختلف و مدت زمان درمان، تعداد ایمپلنت مورد نیاز و همچنین هزینه درمان می‌باشد. در ارتباط با مسائلی که مخصوصاً به وضعیت بیماری شما مربوط می‌شود نیز مواردی مطرح خواهد شد.

 ایمپلنت دندانی تا چه مدت ماندگاری دارد؟ 


ایمپلنت دندانی تا چه مدت ماندگاری دارد

پس از اطمینان از سلامت ایمپلنت و بافت های نرم مجاور و قرارگیری صحیح دندان های جدید، آنچه که بر مدت زمان ماندگاری ایمپلنت تأثیر دارد میزان توجه و مراقبت شما در رعایت بهداشت دهانی و مراجعه به پزشک جهت جلسات منظم معاینه می‌باشد. در صورت عدم مراقبت کافی، روی ایمپلنت رسوب سخت یا نرم (جرم و پلاک) به وجود خواهند آمد. این رسوبات بسیار مشابه همان رسوباتی است که روی دندان طبیعی ایجاد می‌شوند. در صورت عدم درمان، این رسوبات باعث عفونت لثه، خونریزی و درد خواهند شد.می‌توان اینگونه بیان کرد که ماندگاری ایمپلنت به اندازه‌ی دندان طبیعی می‌باشد. ایمپلنتی که به شکل صحیح در استخوان سالم قرار داده شود، برای سالها و حتی تا آخر عمر ماندگار می‌باشد. البته همانطور که تاج دندان، بریج و دندان های پرکرده به ترمیم یا جایگزینی نیاز دارند، ایمپلنت نیز به مراقبت کافی نیازمند است. ایمپلنت دندانی بسیار مشابه دندان طبیعی است و می‌تواند تا 25 سال ماندگار باشد. شما می‌توانید با وجود ایمپلنت صحبت کنید، غذا بخورید و با اعتماد به نفس لبحند بزنید بدون اینکه کسی متوجه ایمپلنت شود. برای اطمینان از ماندگاری بالای ایمپلنت، بهداشت دهانی را رعایت کرده و به طور منظم برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 مقایسه استحکام و دوام ایمپلنت دندانی در مقایسه با دندان طبیعی 


مقایسه استحکام و دوام ایمپلنت دندانی در مقایسه با دندان طبیعی

ایمپلنت دندانی به این علت که از لحاظ ظاهری شبیه دندان طبیعی بوده و حسی مشابه حس دندان طبیعی دارد، دارای ارزش و اهمیت می‌باشند . عملکرد ایمپلنت نیز از لحاظ توانایی صحبت، طرز قرارگیری دندان ها و جویدن نیز مشابه دندان طبیعی می‌باشد. جراحی ایمپلنت راهی ایمن و مؤثر در حفظ زیبایی ظاهر شما می‌باشد. ولی بدون ماندگاری، زیبایی ظاهری کافی نمی‌باشد. هیچ کس تمایل به استفاده از جایگزین دندانی که ماندگار نباشد ندارد.

 ایمپلنت دندانی از تیتانیوم ساخته شده‌اند

ایمپلنت دندانی دارای سه بخش می‌باشد  : پُست (رابط) ، اباتمنت (پایه) و تاج سرامیکی. پُست داخل استخوان فک قرار داده شده و به عنوان ریشه دندان عمل می‌کند. تاج نیز به عنوان دندان جایگزین عمل می‌کند. اباتمنت بخش متصل‌کننده است که پُست را به تاج متصل می‌کند. پُست و اباتمنت از تیتانیوم ساخته شده‌اند که یکی از مستحکم‌ترین فلزات می‌باشد. این آلیاژ در پزشکی بسیار کاربرد دارد، زیرا در برابر خوردگی مقاوم است و با استخوان فک پیوند برقرار می‌کند. همچنین تیتانیوم دندانی با بافت های زنده سازگار است و بدن این ماده را رد نمی‌کند. پس از جراحی ایمپلنت، استخوان بهبود پیدا کرده و اطراف پُستِ تیتانیوم فیوز می‌شود. دندان جایگزین کاملاً در استخوان جای گرفته و استحکام آن مانند دندان طبیعی – یا بیشتر از آن- می‌باشد.

 ایمپلنت دندانی در برابر پوسیدگی آسیب‌پذیر نمی‌باشد.

دندان های طبیعی معمولاً دچار پوسیدگی می‌شوند. باکتری‌های دهان همراه با قند موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها اسید تولید می‌کنند. اسید مینای دندان را ضعیف کرده و منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. در صورت عدم درمان، پوسیدگی می‌تواند باعث افتادن دندان شود. ولی ایمپلنت در برابر پوسیدگی آسیب‌پذیر نیست. اسید موجود در دهان نمی‌تواند پُست تیتانیومی و اباتمنت و تاج سرامیکی را از بین ببرد. بنابراین از این لحاظ ایمپلنت دندانی مستحکم‌تر و ماندگارتر از دندان طبیعی است.

 آیا امکان شکستن ایمپلنت وجود دارد؟ 

تیتانیوم دندانی در برابر شکستگی مقاوم است. در نتیجه معمولاً پُست و اباتمنت دچار شکستگی نمی‌شوند. اگرچه امکان شکستن تاج سرامیکی وجود دارد. ماده سرامیکی که برای ساختن تاج دندان استفاده می‌شود مستحکم می‌باشد ولی استحکام آن به اندازه دندان طبیعی نمی‌باشد. بنابراین مانند دندان طبیعی، نیروی بیش از حد می‌تواند باعث شکستگی تاج شود.در این صورت بایستی جایگزین شود. برای جلوگیری از شکستن تاج، از دندان های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید. دندان های طبیعی یا ایمپلنت برای بازکردن در بطری یا جعبه ساخته نشده‌اند. از جویدن یخ و ناخن و شکستن مواد غذایی مانند گردو و فندق نیز باید خودداری کرد.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>