کاندیدای ایمپلنت افرادی با سلامت کامل لثه و تراکم استخوان بالا

ایمپلنت

بطور ایده‌آل اگر سلامت دهان و دندان شما خوب باشد، می‌توانید کاندیدای مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان باشید. باید مقدار کافی استخوان در فک داشته باشید تا ایمپلنت را حمایت کند، و اکثر دندان‌پزشکان این روش را به افرادی پیشنهاد می‌کنند که لثه آنها سالم باشد. چون ایمپلنت دندان یک دندان ثابت دائمی در دهان شما می‌شود، بنابراین به بافت سالم لثه و استخوان فک بستگی دارد. دندانپزشک می‌تواند یک یا چند دندان را با ایمپلنت‌های دندانی جایگزین کرده و در برخی موارد و هنگامی که مشکل دندان‌ها شدید است، همه دندان‌ها جایگزین می‌شود. ایمپلنت دندان، ساختار صورت را نیز حمایت می‌کند. هنگامی که دندانی را از دست می‌دهید، شکل و موقعیت دیگر دندان‌ها شروع به تغییر کرده و ساختارهای صورت ممکن است تغییر کند. از دست دادن دندان بطور آشکار بر سلامت و زیبایی دندان شما تاثیر می‌گذارد. هنگامی که دندانی کشیده می‌شود و دیگر دندان‌ها سعی می‌کنند که این حفره را پر کنند، جذب استخوان روی می‌دهد. ایمپلنت دندان به حفظ سلامت استخوان فک و در کنار آن به حفظ دندان‌ها کمک می‌کند.

آیا من کاندیدای مناسب کاشت ایمپلنت دندان می باشم؟

آیا دندان شما پوسیده، آسیب دیده یا آن را از دست داده‌اید؟ آیا بیشتر دندان‌ها یا همه آنها را کشیده‌اید؟ اگر اینطور است، گزینه‌های زیادی برای رفع مشکل از دست دادن دندان با پروتز و ایمپلنت برای شما وجود دارد. برای حفظ سلامت دهان، جایگزین کردن دندان از دست رفته مهم است. چون استخوان‌های فک، لثه و دندان‌ها به عنوان یک سیستم پیوسته کار می‌کنند، از دست دادن دندان می‌تواند منجر به از دست دادن دندان‌های بیشتر، فرسایش استخوان و تحلیل لثه شود. به همین دلیل، جراحان دهان، به شدت توصیه می‌کنند که بیمارانی که دندان خود را از دست داده‌اند، گزینه‌های درمانی برای جایگزینی دندان‌ها را با دندانپزشک ارزیابی کنند. تعیین کاندیدا برای ایمپلنت دندان شامل معایناتی توسط جراح دهان است. در جلسه مشاوره، دندانپزشک از تصویربرداری اشعه ایکس مختلف برای تشخیص اینکه آیا ساختار دندان شما می‌تواند ایمپلنت را حمایت کند و نظم مناسب برای بهم ریختگی دندان،  استفاده می‌کند. کاندیدای موفق برای این نوع روش ایمپلنت باید سلامت عمومی خوب و سیستم ایمنی سالمی داشته باشد. جراح دهان هنگام تعیین کاندیدا برای این عمل، عوامل خاصی را نیز مانند وجود مشکلات سلامتی مانند دیابت و عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن را در نظر می‌گیرد.

 

ایمپلنت دندان چیست؟


ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان  شامل پست‌های تیتانیومی است که در استخوان فک قرار داده می‌شوند. این پست‌ها به عنوان لنگر برای روکش مصنوعی با ظاهر طبیعی عمل می‌کند. یک بی‌حسی موضعی معمولاً برای این عمل کافی است. در بسیاری از موارد، ایمپلنت دندان می‌تواند فوراً پس از کشیدن یا از بین رفتن تصادفی دندان قرار داده شود. دیگر روش‌های بازسازی به آماده کردن یا تغییر دندان‌های مجاور نیاز دارد، اما ایمپلنت به حمایت دندان‌های دیگر نیازی ندارد. ایمپلنت دندان مقرون به صرفه، دندان‌پزشکی مدرن را تغییر داده است و به بسیاری از افراد گزینه بهتری برای جایگزینی دندان از دست رفته ارائه می‌دهد.

آیا ایمپلنت دندان موفقیت‌آمیز خواهد بود؟


ایمپلنت دندان پیشینه قابل توجهی دارد. در طول 30 سال گذشته، صدها هزار ایمپلنت جایگزاری شده است. بیش از 90 درصد از آنها موفق بوده است. در موارد نادر، که ایملنت دندان شکست می‌خورد، یا دندان‌پزشک قادر به قرار دادن آنها نیست، مشکل معمولاً به دلیل کمبود استخوان فک سالم کافی ایجاد می‌شود که در آن پست قرار داده شود. ایمپلنت معمولاً پس از انجام عمل برای بهبود ثبات استخوان موفقیت‌آمیز خواهد بود.

قرار دادن ایمپلنت


قرار دادن ایمپلنت

دو راه برای قرار دادن ایمپلنت در فک وجود دارد که توسط زمانی که دندان اصلی بیرون آورده شده، تعیین می‌گردد. سیستم متفاوت ایمپلنت بسته به این عوامل زیر انتخاب می‌شود.

  • قرار دادن ایمپلنت با تاخیر: این روش هنگامی است که دندان کشیده می‌شود و سپس قبل از قرار دادن ایمپلنت 3-4 ماه صبر می‌کنیم. پس از این زمان، دندانپزشک مناسب بودن استخوان را بررسی کرده و سپس ایمپلنت را در فک قرار می‌دهد. سپس باید 4-6 ماه دیگر صبر کرد تا ایمپلنت به استخوان متصل شود. این روند یکپارچگی استخوانی نامیده می‌شود. پزشک نمی‌تواند ادامه درمان را انجام دهد، مگر اینکه رادیوگرافی به او نشان دهد که این روند رخ داده است. هنگامی که یکپارچگی رخ می‌دهد، ایمپلنت سپس برای بازسازی با یک تاج یا روکش دندان مناسب است. عوامل زیادی برای ایجاد پست و روکش دندان در نظر گرفته می‌شود.
  • قرار دادن فوری ایمپلنت:این روش زمانی انجام می‌شود که دندان کشیده می‌شود و ایمپلمنت در همان روز فوراً در جای آن قرار داده می‌شود. پزشک سپس یک پست و روکش موقتی را در آنجا قرار می‌دهد. این روش همچنین ایمپلنت یکروزه نیز نامیده می‌شود. زمانی که ایمپلنت با استخوان ترکیب شد، سپس یک پست و روکش دائمی را ایجاد خواهیم کرد.

مراقبت از ایمپلنت دندان


مراقبت از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان و بازسازی دندان کاملاً بطور دقیق شبیه به دندان طبیعی عمل کرده و به نظر می‌رسد. بنابراین، مراقبت از ایمپلنت مانند مراقبت از دندان طبیعی است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ایمپلنت حداقل دوبار در روز باید انجام شود، اما دندانپزشکان بطور کلی توصیه می‌کنند که پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید. روند مسواک زدن مانند دندان های طبیعی باید انجام شود، که با استفاده از یک مسواک نرم باید اطمینان حاصل کنید که تمام سطوح هر دندان را تمیز می‌کنید. سرانجام مهم است که به یاد داشته باشید که ایمپلنت دندان مانند دندان طبیعی می‌تواند با گذشت زمان دچار لک شود. علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، باید دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کرده تا بهداشت بهینه دندان‌ها حفظ شود.

چطور بفهمیم ایمپلنت برای ما مناسب است؟


مناسب

قبل از در نظر گرفتن این درمان، پزشک نیاز دارد تا با شما مشورت کند، از این رو می‌تواند نیازهای خاص شما را تعیین کند. پزشک سپس معاینات ایمپلنت را همراه با رادیوگرافی ادامه داده که به او اطلاعات لازم را در خصوص مناسب بودن این درمان برای شما ارائه می‌دهد. پس از این، پزشک یک طرح درمانی اختصاصی را تشکیل داده و نوع مناسب سیستم ایمپلنت را برای شما انتخاب می‌کند. این طرح درمان به او کمک می‌کند تا مزایا و مضرات درمان خاص شما را به پزشک نشان دهد. با این کار پزشک می‌تواند درباره هر خطر بالقوه با شما صحبت کرده و کمک می‌کند تا جایی که ممکن است این درمان برای شما مطمئن باشد. پزشک همچنین برای زیبایی و حمایت صورت نیز برنامه‌ریزی می‌کند. . در برخی موارد ممکن است نیاز به درمان اضافی مانند پیوند استخوان داشته باشید. این روش به این شکل انجام می‌شود که پزشک نیاز دارد که از قسمت‌های دیگر بدن (یا استخوان مصنوعی) به فک استخوان اضافه کنند، تا عمق و ارتفاع استخوانی مورد نیاز و برای قرار دادن ایمپلنت را بازسازی کنند. همچنین ممکن است پیوند لثه برای داشتن نتایج زیبایی بهتر، انجام شود.

کاندیدای مناسب ایمپلنت دندان


کاندیدای

هنگامی که دندانی را از دست داده ، آسیب دیده یا لق شده است، لبخند زدن می‌تواند باعث خجالت و یا ناراحت کننده باشد. ایمپلنت دندان یک گزینه قابل اعتماد برای جایگزینی دندان است، اما هر کسی کاندیدای مناسبی برای این درمان نیست. درک دستورالعمل‌هایی که باعث انتخاب کاندیدای مناسب ایمپلنت دندان می‌شود، تغییرات لازم را ایجاد می‌کند، و گزینه‌های اضافی را کشف می‌کند، می‌تواند باعث شود که دوباره با اعتماد به نفس لبخند بزنید. ایمپلنت دندان می‌تواند به افرادی که به کشیدن دندان نیاز دارند یا افرادی که در گذشته یک یا چند دندان را از دست داده‌اند، کمک می‌کند. با این وجود عوامل خاصی وجود دارد که تعیین می‌کند آیا شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید ، این عوامل عبارتند از:

  • سلامت دهان،  بدون بیماری لثه
  • سلامت کافی برای جراحی
  • مقدار استخوان مورد نیاز برای حمایت از ایمپلنت
  • خودداری از مصرف دخانیات

اگر شرایط انجام ایمپلنت را ندارید


در افرادی که تمامی معیارهای بالا وجود دارد، ایمپلنت دندان یک راه حل قابل اعتماد برای دندان از دست رفته است. حتی افرادی که این شرایط کیفی برای انجام ایمپلنت را ندارند، می‌توانند کارهایی انجام دهند تا به بهبود سلامت دهان کمک کند و احتمال دریافت موفق جراحی ایمپلنت دندان را افزایش دهند.

خودداری از مصرف سیگار احتمال موفقیت ایمپلنت دندان را افزایش می‌دهد

سیگار

مصرف سیگار برای سلامت عمومی شما مضر است که شامل سلامت دهان نیز می‌شود. هنگامی که از مواد دخانی بصورت دود یا جویدن استفاده می‌کنید، خطر بیماری لثه و شکست ایمپلنت را افزایش می‌دهد و بر بهبود استخوان تاثیر می‌گذارد. گاهی اوقات افراد سیگاری، انجام ایمپلنت با شکست مواجه می‌شود زیرا بدن بافت‌های فیبروزی را به جای استخوان در اطراف ایمپلنت ایجاد کرده و این بافت بیش از حد نرم بوده که نمی‌تواند ایمپلنت را حمایت کند. نیکوتین موجود در سیگار، سیگار الکتریکی و آدامس نیکوتینی می‌تواند خطر شکست ایمپلنت را افزایش داده و جویدن مواد دخانی از آن نیز بدتر بوده و می‌تواند منجر به سرطان دهان شود.

پیشگیری و درمان بیماری لثه برای موفقیت ایمپلنت دندان

در طول بیماری لثه (التهاب لثه) عفونت به لثه‌های شما، استخوان و رباط‌هایی که دندان شما را نگه می‌دارد، حمله کرده و این بیماری بزرگترین علت از دست دادن دندان در افراد بزرگسال است. بیماری لثه می‌تواند هنگامی که باکتری به استخوان اطراف ایمپلنت حمله می‌کند، باعث شکست ایمپلنت دندان می‌شود. پیشگیری و درمان بیماری لثه احتمال موفقیت ایمپلنت دندان را افزایش می‌دهد.

بهبود سلامت عمومی پیش از انجام عمل ایمپلنت دندان

سلامت

برای افرادی که سلامت عمومی خوبی داشته و مشکل سلامتی مهمی ندارند، جراحی ایمپلنت دندان چندین خطر برای آنها وجود خواهد داشت. با این وجود، در افرادی که دچار مشکلات قلبی یا آپنه خواب هستند، خطر مشکلات مرتبط با بی‌حسی مورد استفاده در طول عمل ایمپلنت وجود دارد. بیمارانی که از سلامت خود برای انجام جراحی دندان مطمئن نیستند، باید با پزشک عمومی خود درباره راه‌های بهبود سلامت خود مشورت کنند.

تراکم استخوان

یکی از معیارهای مهم برای کاندیدای ایمپلنت دندان، داشتن ساختار استخوانی کافی در فک شما است، که ایمپلنت دندان در آنجا قرار می‌گیرد. اگر تراکم استخوان فک کافی نباشد، ممکن است ایمپلنت قادر به تحمل فشار ناشی از نیروی شدید وارد شده توسط عمل جویدن نباشد، و در نتیجه ایمپلنت شما با شکست مواجه شود. در برخی موارد، ممکن است بتوانید پیوند استخوان انجام دهید تا تراکم کافی استخوان و ارتفاع فک را بازسازی کنید. در طول این عمل، بسته بندی ذرات استخوانی استریل بکار گرفته می‌شود ، یا گاهی یک تکه از استخوان از ناحیه دیگر بدن گرفته شده و به فک پیوند زده می‌شود. در جلسه مشاوره اولیه، دندانپزشک به شما خواهد گفت که آیا پیوند استخوان قبل از انجام عمل ایمپلنت ضروری است. اگر فردی مقدار استخوان محدودی داشته باشد تا ایمپلنت دندان را حمایت کند، آنها گزینه‌هایی مانند پیوند استخوان برای فرد وجود دارد که می‌تواند ایمپلنت دندان را به عنوان یک احتمال برای آنها در نظر بگیرد. گاهی اوقات پیوند استخوان در طول عمل ایمپلنت دندان قرار داده می‌شود یا در مدت زمانی قبل از ایمپلنت دندان انجام می‌شود تا زمانی برای بهبود داشته باشد.

چه کسانی نباید ایمپلنت دندان انجام دهند؟


نباید

اگر شما هر کدام از مشکلات زیر را دارید، درمان ایمپلنت دندان ممکن است برای شما مناسب نباشد.

درمان جایگزین برای ایمپلنت


درمان جایگزین برای ایمپلنت

اگر پس از مشورت با متخصص دندانپزشکی ، تصمیم بر آن شد که شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستید، همچنان گزینه‌های جایگزین دیگری برای شما وجود دارد. این گزینه‌ها شامل بریج دندانی و دندان مصنوعی است، که هر دوی آنها در طول سال‌ها با تکنیک‌های دندانی جدید، پیشرفت کرده است. بهترین راه برای پی بردن به این مسئله که شما کاندیدای خوبی برای ایمپلنت دندانی هستید، این است که با متخصص دندانپزشکی زیبایی صحبت کنید، بنابراین می‌توانید بهترین درمان را برای بازسازی لبخند پر از اعتماد به نفس خود پیدا کنید.

 کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.