مراقبت های بعد از ایمپلنت:عدم مصرف سیگار و رعایت بهداشت دهان

مراقبت های بعد از ایمپلنت عدم مصرف سیگار و رعایت بهداشت دهان

جراحی ایمپلنت دندان یکی از روش‌های جراحی است که مراقبت بعد از آن بسیار مهم است. پس از عمل جراحی ایمپلنت دندان، بیماران باید از ناحیه اطراف ایمپلنت خود مراقبت بنمایند. اولین ماه پس از ایمپلنت کردن دندان، ایمپلنت هنوز در حال ادغام شدن با استخوان و بافت دهان می‌باشد، بنابراین بیمار در این دوره اولیه باید کمی بیشتر مراقب باشد. مهم‌تر از همه اینکه، در روزهای اول پس از عمل جراحی، زخم‌ها را دستکاری نکنید. برای جلوگیری از آلودگی یا جلوگیری از خوردن آب به محل جراحی، از زبان زدن و دست زدن به محل ایمپلنت، حداقل برای 24 ساعت بعد از عمل اجتناب کنید. اگر این توصیه‌ها با دقت دنبال شوند، درد و عوارضی همچون عفونت و تورم را می‌توان به حداقل رساند. اگر عمل خود را تحت بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داده‌اید، پس از بیهوشی، دقت کنید که دستورالعمل زیر را رعایت کنید.

پس از عمل جراحی ایمپلنت دندان


در این مقاله به دستورالعمل‌هایی ارائه می‌شود که شما باید بلافاصله پس از انجام عمل جراحی کاشت ایمپلنت، انجام دهید. عدم توجه به این توصیه‌ها شما را در خطر مواجهه با عوارض ناشی از ایمپلنت قرار می‌دهد . در ادامه به این مسائل بطور مفصل پرداخته می شود:

روز جراحی

روز جراحی

در روز عمل جراحی کاشت ایمپلنت بهتر است موارد زیر را به یاد داشته باشید:

ساعت اول

به آرامی، اما به طور محکم بر روی قسمت‌های جراحی شده گاز پانسمان قرار دهید، و مطمئن شوید که آنها در جای خود قرار دارند. آنها را در یک ساعت اول تعویض نکنید مگر اینکه خونریزی آن کنترل نشود. گازها را می‌توان به آرامی پس از یک ساعت برداشت. اگر خونریزی ادامه پیدا کرد، چند گاز تازه دیگر را در محل کاشت ایمپلنت بگذارید تا روی محل جراحی فشار ایجاد شود. سپس گاز را در صورت ضرورت تغییر دهید (تقریبا هر 30 تا 45 دقیقه یکبار). بهتر است که گاز را مرطوب کرده و تا راحت‌تر در جای خود قرار گیرد.

بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

لازم است که دهان را تمیز نگه دارید. شما باید دندان‌های خود را در شب پس از جراحی مسواک کنید، اما شانه مسواک را به اطراف محل کاشت ایمپلنت نکشید. اگر خونریزی کم باشد، 24 ساعت بعد از عمل، شستشو با آب نمک را می‌توان شروع کرد (مخلوط 1 قاشق غذا خوری نمک با لیوان آب). به آرامی آب نمک را غرغره کنید و اجازه دهید آب نمک اندکی در دهان بماند. باید 2 تا 3 بار در روز به ویژه بعد از صرف غذا، دهان را بشویید.

فعالیت‌ها

فعالیت‌های بعد از جراحی باید به صورت نیمه نشسته یا دراز کش باشد. خم شدن، بلند کردن وزنه و یا فعالیت شدید موجب افزایش خونریزی، تورم و درد می‌شود. شما باید در هنگام دراز کشیدن مراقب باشید که چگونه بلند می‌شوید. هنگامی که به طور ناگهانی می‌ایستید، ممکن است دچار اندکی سر درد بشوید. اگر به طور منظم ورزش می‌کنید، آگاه باشید که میزان مصرف مایعات و کالری طبیعی شما کاهش می‌یابد. ورزش کردن پس از جراحی ایمپلنت، ممکن است منجر به افزایش خونریزی، تورم و ناراحتی شود. باید از ورزش کردن برای 3-4 روز پس از جراحی اجتناب شود.

خونریزی

پس از جراحی خونریزی اتفاق خواهد افتاد و ادامه خونریزی تا 24-48 ساعت پس از جراحی طبیعی است. به خاطر داشته باشید که خونریزی دهان بیانگر کمبود خون و بزاق است. قرار دادن یک پانسمان گاز در محل، و به آرامی گاز گرفتن آن، خونریزی را کنترل می‌کند. اگر خونریزی باز هم ادامه پیدا کرد، نیاز است که هر 30-45 دقیقه، باند گاز مربوطه جایگزین شود.

تداوم خونریزی

خونریزی نباید شدید باشد. اما اگر چنین است، معمولا این بدان معنی است که پانسمان‌ها تنها بین دندان‌ها قرار گرفته‌اند و فشاری را بر روی محل جراحی اعمال نمی‌کنند. سعی کنید موقعیت پانسمان‌ها را تغییر دهید. اگر خونریزی ادامه پیدا کرد یا دوباره شروع شد، به طور طاق باز بخوابید و یا دراز بکشید، از انجام فعالیت بدنی اجتناب کنید. همچنین از کمپرس یخ استفاده کنید و گاز پانسمان را به مدت 1 ساعت، یا یک کیسه چای مرطوب را به مدت 30 دقیقه به آرامی گاز بگیرید. اسید تانیک موجود در برگ چای کمک می‌کند تا خون زودتر لخته شود. اگر خونریزی غیرقابل کنترل بود، لطفا با پزشک خود تماس بگیرید.

تورم

تورم یک رخداد طبیعی پس از جراحی است و حداکثر تا 2-3 روز پس از عمل جراحی برطرف می‌شود. این می‌تواند با استفاده از یک کمپرس سرد یا یخ که در یک حوله پیچیده شده، در اطراف محل جراحی گذاشته شود. این باید در 24 ساعت اول پس از عمل، هر بیست دقیقه یکبار گذاشته و بیست دقیقه بعد برداشته شود. اگر برای کنترل تورم دارویی برای شما تجویز شده است، مطمئن شوید که آن را از داروخانه معتبری تهیه می‌کنید.

راهکار پیشنهادی برای استفاده از یخ

دو کیسه زیپ دار را با یخ خرد شده پر کنید. یک جوراب شلواری را ببرید و در قسمت پایینی آن، هر دو کیسه یخ را قرار دهید. جوراب شلواری را بالای سر بیمار قرار دهید به طوری که بخش پایینی آن که کیسه‌های یخ در آنجا قرار دارند به طرف صورت بیمار و در سمت قسمت جراحی شده قرار گیرد.

درد

متاسفانه اغلب جراحی‌های دهانی همراه با اندکی درد است. و معمولا برای شما داروی ضد درد تجویز می‌شود. اگر قرص اول را قبل از این که اثر بیحسی از بین برود، مصرف کنید، بهتر خواهید توانست درد را کنترل کنید. در برخی از بیماران استفاده از داروهای قوی‌تر باعث تهوع می‌شود، اما اگر قبل از مصرف هر قرص ضد دردی، مقدار کمی مواد غذایی مصرف کنید، احتمال بروز تهوع کاهش می‌یابد. اثرات داروهای ضد درد به طور گسترده‌ای در میان افراد مختلف، متفاوت است. اگر در ابتدا اثر چندانی نداشت، مي‌توانيد قرص ضد درد خود را به همراه سایر داروهاي ضد درد مانند آسپرين يا ايبوپروفن مصرف کنيد. برخی از بیماران ممکن است حتی به طور همزمان دو قرص مسکن استفاده کنند. به یاد داشته باشید که شدیدترین دردها معمولا در عرض شش ساعت پس از رفع بیحسی موضعی اتفاق می‌افتند؛ و پس از آن، نیاز شما به مسکن کاهش می‌یابد. اگر متوجه شدید که نیاز به مسکن بیش از حد دارید، لطفا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

رژیم غذایی

از مواد غذایی استفاده کنید که خوردن آنها ساده باشد. از مصرف غذاهای بسیار گرم اجتناب کنید. برای چند روز اول پس از جراحی از خلال دندان استفاده نکنید. گاهی اوقات این توصیه گفته می‌شود که در اولین روز پس از عمل، مصرف غذا را به مایعات یا غذاهای پوره شده (سوپ، پودینگ، ماست، شیر، و غیره) محدود کنید. از جویدن مواد غذایی تا زمانی که حس به زبان بازنگشته است، اجتناب کنید. بهتر است از مصرف مواد غذایی مانند برنج، آجیل، تخمه آفتابگردان، پاپ کورن و غیره، که ممکن است در محل جراحی قرار گیرند، اجتناب شود. در چند روز آینده به تدریج به سمت مصرف غذاهای جامد بروید. مهم است که از مصرف غذا خودداری نکنید. اگر به طور مناسبی تغذیه شوید، احساس خوبی خواهید داشت، قدرت خود را افزایش خواهید داد، ناراحتی کمتری داشته و سریعتر بهبود می‌یابید. اگر دیابت دارید، عادت‌های غذا خوردن طبیعی خود را حفظ کرده یا دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید.

تهوع

تهوع و استفراغ می‌تواند در نتیجه فرو بردن خون، ناراحتی، بیحسی و یا داروهای مسکن رخ دهد. تهوع و استفراغ معمولا پس از عمل شایع است و جویدن کولا و یا زنجبیل اغلب به رفع آن کمک می‌کند. کراکرهای سودا نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. اگر حالت تهوع ادامه پیدا کرد، مصرف داروی مسکن را متوقف کنید و آن را در دوز بعدی جایگزین کنید. اگر حالت تهوع باقی ماند، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

توصیه های لازم برای روز دوم و سوم

در روزهای دوم و سوم پس از کاشت ایمپلنت با مسائلی روبرو می شوید که در ادامه به آنها اشاره می شود. جهت مواجهه بهتر با آنها موارد زیر توصیه می شود:

شستشوی دهان

تمیز نگه داشتن دهان، بعد از عمل جراحی ضروری است. یک چهارم قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و به آرامی دهان را با این محلول شستشو دهید و در عرض پنج دقیقه، کل لیوان را برای شستن دهان استفاده کنید. این عمل را هر چند وقت یک بار که مایل هستید تکرار کنید، اما حداقل دو یا سه بار در روز انجام شود.

مسواک زدن

پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت هرچه سریع‌تر، بهداشت دهان و دندان خود را آغاز کنید. درد و تورم ممكن است اجازه ندهد که به صورت معمول مسواك بزنید، اما بسیار مهم است که محدوده مجاور زخم‌های جراحی را تمیز نگه دارید تا بهبودی سریع‌تر حاصل شود.

بهبودی

پس از کاشت ایمپلنت‌های دندانی، مراحل بهبودی عادی باید به شرح زیر باشد: دو روز اول بعد از جراحی معمولا ناراحت کننده است و تورم وجود دارد. در روز سوم شما باید کمتر درد داشته باشید و اگرچه هنوز اندکی تورم باقیمانده است، می‌توانید رژیم غذایی قویتری را شروع کنید. بخش باقی مانده از عمل، باید پس از بهبود تدریجی، انجام شود. اگر روند مداوم بهبودی را مشاهده نکردید، لطفا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

تغییر رنگ یا کبودی

تغییر رنگ به سیاه و سفید، آبی، سبز یا زرد به دلیل ایجاد کبودی در زیر بافت‌ها است. رخ دادن این اتفاق پس از عمل، طبیعی است و ممکن است 2-3 روز پس از جراحی ظاهر شود. پس از گذشت 36 ساعت پس از عمل جراحی، اعمال حرارت مرطوب بر روی آن ناحیه، ممکن است باعث کاهش تغییر رنگ شود.

لبه‌های تیز

اگر احساس می‌کنید که لبه‌های سخت یا تیزی در ناحیه جراحی وجود دارد، احتمالا شما دیواره‌های استخوانی را احساس می‌کنید که دندان‌های کشیده شده را پشتیبانی می‌کردند. گاهی اوقات بخش‌های کوچکی از این استخوان‌ها ممکن است تا یک هفته یا بیشتر ایجاد ناراحتی کنند. اگر آنها موجب نگرانی یا آزار شما شده‌اند، لطفا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

لب خشک

اگر گوشه دهان شما کشیده شده باشند، ممکن است خشک شوند و ترک بخورند. لب خود را با پماد مرطوب نگه دارید.

گلو درد

این حالت بعد از عمل جراحی دهان و دندان رایج است. زیرا ماهیچه‌ها متورم شده و این ممکن است باعث احساس درد در هنگام بلعیدن شود. این حالت باید ظرف 2-3 روز آینده به خودی خود از بین برود.

سفت شدن عضلات فک

این ممکن است باعث محدودیت در باز کردن دهان در چند روز پس از جراحی شود. این یک رویداد طبیعی پس از عمل است که معمولا ظرف یک طول هفته پس از عمل جراحی رفع می‌شود. کشش این عضلات ممکن است به حل این مشکل کمک کند.

در ماه‌های بعد از جراحی کاشت ایمپلنت دندان

در ماه‌های بعد از جراحی کاشت ایمپلنت دندان

در طی سه تا شش ماه پس از گذشت عمل کاشت ایمپلنت‌های دندانی با استخوان‌های اطراف آن در طی پروسه‌ای، آمیخته خواهند شد. برخی از عادت‌های ناسالم زندگی می‌توانند سرعت بهبود استخوان‌های شما را کاهش دهند، از جمله:

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن بر میزان سطح اکسیژن شما تاثیر منفی می‌گذارد و از بهبود مناسب شما جلوگیری می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که در بیمارانی که سیگار می‌کشند احتمال بیشتری وجود دارد که پس از عمل جراحی، عدم موفقیت ایمپلنت رخ بدهد.

بهداشت ضعیف دهان و دندان

نقص در بهداشت دهان و دندان می‌تواند به بیماری‌های پريودنتال اطراف ایمپلنت‌های دندانی منجر شود. این می‌تواند باعث ایجاد مشکل در ایمپلنت و در نهایت عدم موفقیت ایمپلنت شود.

مراقبت طولانی مدت و طول عمر ایمپلنت دندانی

هنگامی که شما تاج، بریج یا دندان مصنوعی خود را دریافت می‌کنید، مراقبت از ایمپلنت‌هایتان به همان اندازه ساده است که باید برای مراقبت از لبخند طبیعی خود داشته باشید. شما باید دو بار در روز مسواک و نخ دندان کشیدن را ادامه دهید. هر دوسال، چکاپ دندانپزشکی داشته باشید، دندانپزشک شما می‌تواند به شما در دسترسی به ناحیه‌هایی از ایمپلنت‌ها که به سختی در دسترس هستند، برای از بین بردن باکتری‌هایی که باعث بیماری می‌شوند، کمک کنند. مطالعات نشان داده‌اند که ایمپلنت‌های دندانی با مراقبت مناسب و مراجعه منظم به دندانپزشک می‌توانند برای یک عمر دوام داشته باشند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>