رژیم غذایی پس از ایمپلنت: استفاده از انواع ویتامین ها و مواد زود هضم

تغذیه و ایمپلنتایمپلنت دندانی  با هدف ایجاد ظاهر و عملکرد طبیعی دندان طراحی شده است و همه قابلیت‌ها و توانمندی‌های یک دندان طبیعی را برای جویدن مواد غذایی دارا می‌باشد. با این حال برخی از بیماران تصور می‌‌کنند که می‌‌توانند فورا پس از جراحی شروع به خوردن غذای مورد علاقه خود کنند اما این افراد باید بدانند که باید کمی صبر کنند تا لثه آنها بهبود یابد و بتوانند به خوبی غذا بخورند. بهتر است این افراد از غذاهای نرم استفاده کنند تا به لثه و محل کاشت ایمپلنت آنها فشار وارد نشود.

بیمار باید پس از جراحی کاشت ایمپلنت از مواد غذایی سودمند و مغذی استفاده کند تا بدن او به سرعت بهبود یابد. تعداد زیادی از این افراد پس از جراحی دندان به اشتباه غذا نمی‌خورند یا مقدار بسیار کمی غذا می‌خورند و بدن آنها به علت عدم دریافت مواد مغذی ضعیف می‌‌شود. پس از جراحی کاشت ایمپلنت باید بر سلامت بیمار و کوتاه شدن دوران بهبود تمرکز کرد.

چرا رژیم غذایی مناسب پس از کاشت ایمپلنت اهمیت بسیار زیادی دارد؟ 


پزشکان و دندان پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که رژیم غذایی سالم و مقوی و سرشار است انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی برای حفظ سلامت لثه و دهان پس از جراحی اهمیت بسیار زیادی دارد. نتیجه نهایی حاصل از در مورد مهارت و تجربه دندان پزشک و مواد مورد استفاده بستگی دارد و بر سرعت بهبود لثه پس از جراحی تاثیر می‌گذارد. تغذیه مناسب در دو هفته اول پس از جراحی نقش بسیار مهمی را در تسریع فرآیند بهبود ایفا می‌کند. در ابتدا ممکن است بیمار تمایلی به خوردن مواد غذایی نرم نداشته باشد و اجتناب از خوردن برخی از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها برای او چالش برانگیز باشد. اما در صورتی که بیمار به خوبی با شرایط پس از کاشت ایمپلنت آشنا باشد می‌تواند به خوبی خود را با این شرایط تطبیق دهد مشکلی با مصرف مواد غذایی نرم نداشته باشد و تصور داشتن دندان‌های سفید و جدید باعث آسان شدن مسیر درمان شود.

در صورتی که بیمار پس از جراحی کاشت ایمپلنت به رژیم غذایی خود توجه نکند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟


به غیر از مواردی که بیمار به ایمپلنت فوری نیاز دارد فرآیند بهبود حدود ۲ تا ۴ ماه طول می‌کشد. پزشک اطلاعات بسیار زیادی را در خصوص کاشت ایمپلنت در اختیار بیمار قرار می‌دهد. در صورتی که بیمار در هفته‌های اول پس از درمان از مواد غذایی نرم استفاده نکند و به رژیم غذایی خود توجه نکند و کمتر از مایعات و مواد غذایی ارزشمند استفاده کند فرایند ترمیم و پیوند استخوان دچار اختلال خواهد شد و ریسک شکست در کاشت ایمپلنت افزایش خواهد یافت. مصرف مواد غذایی سفت تا یک هفته پس از جراحی باعث ایجاد درد، خونریزی غیر عادی و بروز عفونت می‌شود.

استفاده از غذاهای خام و زود هضم پس از ایمپلنت دندان


استفاده از غذاهای خام و زود هضم پس از ایمپلنت دندان

بیمار باید پس از جراحی کاشت ایمپلنت از مواد غذایی کامل و پردازش نشده که سرشار از ویتامین و املاح معدنی است و جویدن و هضم آنها راحت‌تر از غذاهای فرآوری شده است استفاده کند. مصرف مواد غذایی کامل به صورت روزانه یک روش عالی برای سالم ماندن در طول سال است یک بخش بسیار مهم در دوران بهبود پس از کاشت ایمپلنت دندان محسوب می‌شود. به طور کلی باید بیمار پس از کاشت ایمپلنت جدید سبک زندگی جدیدی را انتخاب کند تا طول عمر ایمپلنت او افزایش یابد.

بیمار پس از کاشت ایمپلنت به کدام گروه از مواد مغذی نیاز دارد؟


رژیم غذایی پس از کاشت ایمپلنت باید شامل مواد مغذی متعدد از قبیل آرژنین، گلوتامین، اسیدهای چرب امگا ۳ و مس باشد. این مواد می‌‌تواند سرعت بهبود بافت پس از عمل جراحی و فرایند ترمیم آن را افزایش دهند. در صورتی که پس از کاشت ایمپلنت بیمار به‌اندازه کافی از پروتئین و امینو اسید ( آرژنین، گلوتامین و لسیتین) استفاده کند در دوران بهبود کمتر دچار کمبود مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری خواهد شد. اکنون این سوال مطرح می‌‌شود که این مواد معدنی در چه خوراکی‌هایی وجود دارد؟

 • آرژنین یک نوع آمینو اسید است که فرایند ترمیم زخم را تسریع می‌کند و باعث بهبود جریان خون می‌‌شود. این ماده مغذی در اکثر مواد غذایی که در طول روز مصرف می‌شوند از قبیل بوقلمون، مرغ، دانه سویا، لبنیات، نخود، جلبک سبز، شکلات، آرد گندم کامل، آرد سفید، ژلاتین، جوانه گندم و مواردی از این قبیل یافت می‌شود.
 • گلوتامین مهم ترین آمینو اسیدی است که برای تجزیه پروتئین لازم است. گوشت قرمز، غذاهای دریایی، تخم مرغ، لبنیات، انواع سبزیجات برگ سبز، اسفناج خام، کلم قرمز، غلات، حبوبات، و جعفری از بهترین منابع گلوتامین محسوب می‌شود.
 • اسیدهای چرب امگا ۳ برای حفظ عملکرد طبیعی بدن و سلامت آن ضروری هستند به این ترتیب باید بیمار پس از کاشت ایمپلنت مقدار کافی از آنها مصرف کند. این اسیدهای چرب میزان اثرگذاری داروهای ضد التهاب را افزایش می‌دهند و تاثیر مثبتی بر حافظه و عملکرد مغز می‌گذارند. مکمل‌های امگا ۳ متعددی در بازار وجود دارد که مکمل روغن ماهی حاوی مقدار بسیار زیادی امگا ۳ است که بیمار می‌تواند قبل از جراحی از آن استفاده کند تا بدن او در بهترین حالت ممکن قرار بگیرد. در صورتی که بیمار بخواهد بدنش در حالت مناسبی قرار بگیرد می‌‌تواند مواد غذایی زیر را در رژیم غذایی خود بگنجاند: غذاهای دریایی، ماهی‌های چرب، تخم مرغ، نوشیدنی سویا، تخم کتان.
 • مس یک آنتی اکسیدان قوی است که از سلول‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد خطرناک محافظت می‌‌کند.

ویتامین‌ها

ویتامین A, D, C, E, K نقش بسیار مهمی را در انعقاد خون ایفا می‌‌کند و برای ساخت استخوان‌ها کاملا ضروری هستند. بیمار می‌تواند ویتامین‌های مورد نیاز خود را از رژیم غذایی یا مکمل‌های مختلف دریافت کند. مصرف مکمل مولتی ویتامین بسیار ضروری است زیرا بدن نمی‌‌تواند همه ویتامین‌های مورد نیاز خود را فقط از طریق غذای مصرفی تامین کند. بنابراین بیمار باید از ویتامین‌های مختلف استفاده کند اما نباید مکمل‌ها را جایگزین مواد غذایی سالم نماید. مولتی ویتامین‌ها باعث بهبود عملکرد بدن می‌شوند اما نباید جایگزین غذا شوند.

 • ویتامین :Aافراد باردار و افرادی که قصد کاشت ایمپلنت را دارندباید از مصرف مکمل ویتامین A خودداری کنند. ویتامین A یک نوع ویتامین محلول در چربی است این امر بدین معناست که برخلاف ویتامینC, B می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت شود.
 • ویتامین D: این ویتامین در دوران بهبود پس از جراحی کاشت ایمپلنت و پس از عمل پیوند استخوان بسیار ضروری است. در صورتی که پزشک متوجه شود که بیمار دچار کمبود ویتامین D است قبل از کاشت ایمپلنت درخواست انجام آزمایش ویتامین D را خواهد داد. در صورتی که سطح این ویتامین در بدن بیمار پایین باشد باید قبل و بعد از جراحی و کاشت ایمپلنت از مکمل ویتامین D استفاده کند. به طور کلی پس از آن که بدن در معرض نور آفتاب قرار بگیرد شروع به ساخت ویتامین D خواهد کرد. افرادی که در نقاط گرمسیری زندگی می‌کنند و در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند ویتامین D آنها در سطح مناسبی قرار دارد. بیمارانی که قصد دارند برای کاشت ایمپلنت به جراح مراجعه کنند بهتر است یک روز قبل از جراحی در معرض نور آفتاب قرار بگیرند تا سطح ویتامین D آنها افزایش یابد.
 • ویتامین K: کمبود این ویتامین باعث افزایش خونریزی پس از جراحی خواهد شد. بیمار باید به‌اندازه کافی از سبزیجات برگ سبز استفاده کند و مکمل‌های مولتی ویتامین را در رژیم غذایی خود بگنجاند تا همه ویتامین‌های مورد نیاز بدن او تامین شود.

 

مواد غذایی که باید پس از جراحی کاشت ایمپلنت مصرف شود


۶ ماده غذایی که باید پس از جراحی کاشت ایمپلنت مصرف شود

پس از جراحی کاشت ایمپلنت باید بیمار از مواد مغذی استفاده کند تا به طور کامل بهبود یابد. پس از جراحی، گرسنگی اولین چیزی است که بیمار احساس می‌کند زیرا باید حدود ۶ ساعت بعد از جراحی از خوردن مواد غذایی اجتناب کند. به طور کلی بیمار نمی‌تواند تا مدتی پس از جراحی به خوبی مواد غذایی را بجود به این ترتیب پزشک از بیمار می‌خواهد که حداقل به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز پس از جراحی از مواد غذایی نرم استفاده کند تا کمی وضعیت دهان او بهتر شود. آشنایی با مواد غذایی مجاز و ممنوع اهمیت بسیار زیادی دارد.در بخش زیر به ۶ ماده غذایی سودمند اشاره می‌‌کنیم که می‌‌توانند در دوران بهبود بیمار کمک کنند:

 • بیمار باید تا دو هفته پس از جراحی از مواد غذایی نرم و مایع استفاده کند. غذاهایی مانند سوپ رقیق، نوشیدنی‌های پروتئینی، اسموتی میوه، آب میوه، نوشیدنی‌های جایگزین غذا و مواردی از این قبیل را در رژیم غذایی خود بگنجاند. بیمار باید سعی کند از غذاهایی که حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند استفاده کند تا دندان‌هایی سالم داشته باشد. به علاوه بیمار باید سعی کند از آب مرکبات مانند پرتقال، نارنگی، گریپ فروت و غیره استفاده کند. اگر چه میوه‌ها سرشار از ویتامین c هستند و برای حفظ سلامت لثه ضروری می‌‌باشند مقدار اسید موجود در آنها بسیار زیاد است که باعث آسیب دیدگی مینای دندان خواهد شد.
 • مصرف غلات پخته شده یک انتخاب غذایی مناسب است که جویدن آن راحت بوده و سرشار از مواد مغذی می‌باشد. مصرف جو پخته به همراه مقدار کمی پنیر و کره و دارچین یک ماده غذایی ارزشمند است نمی‌‌تواند مواد مغذی سودمندی را به بدن بیمار برساند.
 • بیمار می‌تواند از تخم مرغ و پنیر به عنوان یک صبحانه مقوی استفاده کند. خوردن این دو ماده غذایی بسیار خوشمزه است و جویدن آن راحت بوده و سرشار از مواد مغذی ضروری برای حفظ سلامت بدن است. بیمار باید به خاطر داشته باشد که تخم مرغ یک منبع عالی از فسفر است، فسفر یک نوع ماده معدنی است که نقش بسیار مهمی را در حفظ سلامت دندان‌ها ایفا می‌‌کند. به علاوه سفیده تخم مرغ سرشار از ویتامین D است که به جذب کلسیم و حفظ سلامت دندان‌ها کمک می‌کند.
 • سیب زمینی شیرین یک ماده غذایی است که نقش مهمی را در دوران بهبود ایفا می‌کند. این ماده مغذی سرشار از ویتامین c است و همانگونه که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم نقش بسیار مهمی را در حفظ سلامت لثه ایفا می‌کند، به راحتی پخته می‌‌شود و جویدن آن راحت است.
 • مصرف سبزیجات برگ سبز مانند کلم بروکلی و اسفناج برای حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است. جویدن این مواد غذایی راحت است زیرا بافت نرمی دارند و حاوی مقدار بسیار زیادی کلسیم هستند، کلسیم یک ماده مغذی ضروری برای سلامت دندان محسوب می‌شود. بهتر است بیمار در دوران بهبود پس از جراحی، اسفناج یا کلم را در روغن زیتون یا کره تفت دهد و از آن به عنوان یک ماده غذایی خوشمزه استفاده کند.
 • افرادی که علاقه زیادی به مصرف گوشت دارند می‌توانند از این ماده غذایی استفاده کنند. بهتر از این افراد از گوشت نرم مانند مرغ و بوقلمون استفاده کنند و آن را با سیب زمینی و سبزیجات مخلوط کنند تا نرم شود و خوردن آن راحت باشد و به دندان و لثه فشار وارد نکند. بیمار می‌تواند از ماهی پخته و نرم از قبیل سالمون استفاده کند زیرا هم جویدن آن راحت است و هم سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است که می‌تواند به کاهش التهاب و تورم لثه کمک کند.

از آنجایی که هیچ یک از بیماران شبیه هم نیستند عکس العمل بدن آنها به عمل جراحی یکسان نخواهد بود. غذاهایی که در قسمت بالا به آنها اشاره کردیم جز مواد غذایی سودمند و مفید پس از جراحی کاشت ایمپلنت محسوب می‌شوند. بیمار می‌تواند با پزشک خود صحبت کند و سوالات خود را از او بپرسد تا اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص مواد غذایی مجاز به دست بیاورد.

غذاهایی که باید پس از جراحی کاشت ایمپلنت از مصرف آنها اجتناب شود

غذاهایی که باید پس از جراحی کاشت ایمپلنت از مصرف آنها اجتناب شود

بیمار باید پس از جراحی کاشت ایمپلنت از مصرف غذاهای زیر خودداری کند.

از خوردن غذاهای داغ اجتناب کند

مصرف نوشیدنی‌های داغ مانند قهوه و شکلات داغ باعث اختلال در پیشرفت جراحی و درمان می‌شود. بیمار باید اجازه دهد غذایش سرد شود تا از بروز التهاب در موضع جراحی جلوگیری گردد.

از غذا خوردن به کمک نی خودداری کند

بیمار پس از جراحی از غذاهای مایع استفاده کند اما استفاده از نی برای خوردن مایعات خطرناک است زیرا هنگامی‌که بیمار مواد غذایی را از طریق نی مک می‌زند فشار زیادی به ایمپلنت و لثه وارد می‌‌شود که این امر باعث اختلال در فرآیند بهبود خواهد شد.

از مصرف غذاهای چسبناک خودداری کند

بیمار باید از مصرف غذاهایی مانند پاپ کورن، برنج، انواع مغزها، سیب و غیره خودداری کند زیرا این مواد خوراکی به دندان می‌‌چسبد و باعث ایجاد درد و التهاب خواهند شد. مصرف سیب زمینی پخته و له شده بهترین غذا برای افرادی است که در دوران بهبود پس از جراحی ایمپلنت به سر می‌برند. بیمار باید پس از ایمپلنت دندان از مصرف مواد غذایی چسبناک خودداری کند تا فرآیند بهبود تسریع شود.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>