انواع پروتز دندان: ایمپلنت و بریج جایگزینی برای دندان از دست رفته

انواع پروتز دندان ایمپلنت و بریج جایگزینی برای دندان از دست رفته

از دست رفتن دندان به دلایل مختلفی مانند ضربه، بیماری‌های دهانی پیشرفته یا درمان نشده، پوسیدگی دندان و پریودونیت اتفاق می‌افتد. مراقبت و معاینه منظم دندان و تشخیص زودهنگام مشکلات دندانی به پیشگیری از بروز چنین مشکلی کمک می‌کند. زمانی که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست می‌دهد استفاده از پروتزهای دندانی به عنوان یک روش درمان چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ عملکردی مد نظر قرار داده می‌شود. اگرچه استفاده از پروتز هزینه بالایی دارد اما این مزیت را دارد که امکان جایگزینی دندان از دست رفته در هر قسمتی از دهان را فراهم می‌کند. متخصصین دندانپزشکی ممکن است با توجه به نیاز فرد استفاده از نوع خاصی از پروتز را توصیه کنند:

 • پروتز ثابت: در این نوع پروتز، دندانهای مصنوعی در محل مورد نظر تثبیت می‌شوند. رنگ و ظاهر این دندانها کاملا مشابه دندانهای طبیعی است.
 • پروتز متحرک: این پروتزها معمولا در افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هیچ دندانی در دهان خود ندارند. ساختار این دندانهای مصنوعی پیچیده‌تر است و جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شوند. فرد بلافاصله می‌تواند صاحب لبخندی زیبا با ظاهری طبیعی شود.
 • پروتزهای متکی بر ایمپلنت: این نوع پروتزها بوسیله ایمپلنت‌هایی که عملکردی مشابه با ریشه دندان دارند در دهان تثبیت می‌شوند. این تکنیک بیخطر بوده و بسیار بادوام است ولی هزینه تمام شده آن بیشتر از روش‌های دیگر است.

پروتز دندان شاخه‌ای از دندانپزشکی است که با بازسازی دندان آسیب‌دیده یا جایگزینی دندان از دست رفته سروکار دارد. پروتز ثابت شامل بازسازی تاج آسیب‌دیده یا جایگزینی دندان از دست رفته است به صورتیکه دندانهای جایگزین شده بیشترین شباهت را به دندانهای طبیعی دارند. ممکن است تاج روی یک ریشه زنده و طبیعی یا عصب‌کشی‌شده قرار داده شود یا توسط یک ایمپلنت دندان در دهان ثابت شود. بریج در واقع قرار دادن تاج روی یک یا تعداد بیشتری دندان است که توسط پیچ‌های اباتمنت (ستون) مجاور فضاهای خالی محکم می‌شود. امروزه، پیچ‌های اباتمنت معمولا روی ایمپلنت‌های دندان قرار داده می‌شوند. قرار دادن بریج روی دندانهای طبیعی به ندرت انجام می‌شود چراکه برای این کار نیاز به تراشیدن دندانهای مجاور است و اگر مشکلی ایجاد شود تعمیر این دندانها مشکل است. پروتز دندان متحرک یا همان دندان مصنوعی می‌تواند از دهان خارج شود. این نوع پروتز می‌تواند به صورت تکه‌ای یا کامل ساخته ‌می‌شود. دندان مصنوعی تکه‌ای جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته فرد می‌شود در حالیکه ست کامل دندان مصنوعی جایگزین مجموعه دندانهای فرد می‌شود.

پروتز دندان


پروتز دندان

پروتز دندان حوزه‌ای در دندانپزشکی است که با دندانهای از دست رفته و ناقص سر و کار دارد. هدف ما بهبود کارکرد و زیبایی ظاهر دندانها و همچنین کیفیت زندگی شماست. ما نه تنها دغدغه زیبایی لبخند شما  را داریم بلکه سلامت شما نیز برای ما بسیار اهمیت دارد.  پزشکان زمینه پروتزهای دندانی را به دو بخش تقسیم می‌کنند: پروتزهای ثابت(روکش و بریج) و پروتزهای متحرک(کامل، تکه‌ای، پروتزهای ایمپلنت). اجازه دهید توضیح کاملی از هر کدام از انواع پروتز ها داشته باشیم:

پروتزهای ثابت


 پروتزهای ثابت خود انواعی دارند که در ادامه میتوانید طبقه بندی آنها را مشاهده کنید:

روکش‌ها

 

روکش‌ها

روکش پوششی به شکل دندان است که روی دندان طبیعی قرار داده می‌شود. روکش‌ها روی دندانهای آسیب‌دیده یا پوسیده قرار داده می‌شوند. برای ایجاد فضای کافی برای جاافتادن روکش دندانهای اطراف باید تراش داده شوند. درDCD ما از روکش‌هایی با کیفیت بالا استفاده می‌کنیم که هم کاربردی و هم زیبا هستند. زمانی که روکش‌ها روی دندان قرار داده می‌شوند توسط دندانپزشک یا دندانساز به گونه‌ای تراش داده می‌شوند که طبیعی به نظر برسند. سه نوع مختلف روکش وجود دارد:

 • روکش سرامیکی با پایه فلزی
 • روکش سرامیکی با پایه تیتانیوم
 • روکش سرامیکی با پایه circon

زیرکونیا

زیرکونیا

سرامیک‌های زیرکونیا از هر جهت جایگاه ویژه‌ای در میان مواد سرامیکی دارند. امروزه تحت درمان قرار گرفتن با این نوع سرامیک با استفاده از سیستم CAD/CAM بی‌نقص‌ترین روش در دنیای پروتز به شماره می‌رود.  اطلاق لفظ  “فولاد سرامیکی” به این نوع سرامیک به علت ویژگی‌های مکانیکی خارق‌العاده آن است که شامل موارد زیر هستند:

 • استحکام فوق‌العاده
 • قدرت شکستن
 • دوام بلندمدت

تیتانیوم

تیتانیوم

استفاده از تیتانیوم در سیستم CAD/CAM به دلیل دارا بودن ویژگی‌های زیر یک ماده کارآمد و منحصربفرد در پروتزهای دندانی ثابت به ویژه در ساخت روکش‌های دندان و پایه‌های بریج است:

 • ماده‌ای غیرحساسیت‌زا( حتی اگر ده‌ها سال مورد استفاده قرار گیرد ایجاد حساسیت نمی‌کند حتی یک مورد حساسیت هم تاکنون گزارش نشده است)
 • اثر محافظتی( ایمنی روکش یا بریج دندانی از اثرات شیمیایی غذاهای شور و شیرین، مایعات تهاجمی بدن یا خوردگی)
 • نیمه شفاف برای تصویربرداری با استفاده از اشعه‌ ایکس( امکان تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس را بدون نیاز به خارج کردن روکش یا بریج‌ها فراهم می‌کند)
 • مورد پذیرش(بسیار محکم، سبک، طعم خنثی)
 • بی‌نقص از لحاظ زیبایی

با وجود تکنولوژی مدرن دندانپزشکی- CAD/CAM- که در کارهای مربوط به استفاده از پروتز مورد استفاده قرار می‌گیرد ما می‌توانیم خنده‌ای بینظیر و منحصربفرد برای شما بیافرینیم. با استفاده از این تکنولوژی، بیمار به صورت فعال در ایجاد این لبخند نقش دارد. بیمار با کمک دندانپزشک برنامه‌‌ریزی می‌کند و انتظاراتش را مطرح می‌کند. وی همراه با دندانپزشک اندازه، موقعیت، رنگ و ظاهر دندانهای جدیدش  را تعیین می‌کند. تکنولوژی این امکان را برای آنها فراهم می‌کند تا فرآیند را به صورت دیجیتال انجام دهند.

بریج‌ها

بریج‌ها

بریج دندانی نوعی روکش است که فضای خالی بین دو دندان را پر می‌کند. دو پیچ در دو سمت فضای خالی، بریج را محکم سرجای خود نگه می‌دارد. ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع بریج، بریج متکی بر ایمپلنت سه دندانه است. اگر فضای خالی بین دندانها پر نشود احتمال اینکه سایر دندانها شروع به حرکت کنند و  ترازبندی صحیح فک به هم خورده یا  پارادنتوز ایجاد شود بالا می‌رود.

تفاوت بین انواع روکش‌ها

توانایی آب‌بندی روکش تمام سرامیک به ماده‌ای که با آن دندان پرشده و کیفیت دندان پایه آن بستگی دارد در حالیکه سه مورد دیگر در برابر نشتی یک عایق خوب به شمار می‌روند. روکش‌های ساخته شده از آلیاژهای فلزی و طلا بهترین موارد به شمار می‌روند در حالیکه روکش تمام سرامیک استحکام کمتری دارد و اگر تحت فشار کافی قرار گیرد بیشتر در معرض آسیب قرار دارد(اگر شما در شب دندان قروچه دارید این ممکن است برای شما مشکل‌ساز شود). در مقابل روکش سرامیکی با پایه فلز استحکام بیشتری دارد. هر دو نوع روکش سرامیکی تا حد زیادی به ساییدگی مقاوم‌اند اما اگر سطح روکش زبر شود می‌تواند به دندانهای دیگر نیز صدمه وارد کند. در ضمن، آلیاژهای طلا و فلز به ساییدگی مقاوم‌اند و روی دندانهای مقابل فشار وارد نمی‌کنند. اگرچه روکش‌ها گاهی ممکن است شل شوند یا بیافتند اما اگر به درستی نگه‌داری شوند می‌توانند دوام طولانی مدتی داشته باشند. بهترین راه برای دستیابی به این هدف حفظ صحیح بهداشت دهان است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دوبار در روز صبح و شب کمک زیادی به حفظ بهداشت دهان و دندان می‌کند. از مسواکی که دندانها به ویژه دندانهای آسیای پشتی را تمیز نگه دارد استفاده کنید. مهم‌تر از همه، برنامه‌ریزی برای چکاپ منظم توسط دندانپزشک کلید اصلی حفظ بهداشت دهان و دندان است با انجام این کارها مجبور نیستید از هیچ کدام از انواع مختلف روکش دندان استفاده کنید.

پروتزهای متحرک


پروتز های متحرک نیز انواع مختلفی دارند:

دندان‌های مصنوعی

دندان‌های مصنوعی

زمانی‌که بیمار تعداد بسیاری از دندانهای خود را از دست داده است ساده‌ترین راه‌حل استفاده از پروتزهای دندان است. پروتز دندان متحرک و ثابت بنا به دلایل زیبایی و پزشکی توسط افراد مورد استفاده قرار می گیرند. انواع بسیاری از پروتزهای متحرک مانند دندان‌های مصنوعی تکه‌ای و کامل وجود دارند. دندانهای مصنوعی تکه‌ای زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بیمار تنها تعداد کمی از دندانهای خود را از دست داده باشد. این دندانها در حدفاصل بین دندانهای طبیعی قرار داده می‌شوند.

دندانهای مصنوعی تکه‌ای

دندانهای مصنوعی تکه‌ای پروتزهای دندان متحرکی هستند که در بیمارانی که تنها تعداد کمی از دندانهای خود را از دست داده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دندانها روی دندانهای طبیعی فرد قلاب می‌شوند. دندان‌های جایگزین‌شده  در دندان‌های مصنوعی تکه‌ای معمولا به یک پایه پلاستیکی رنگی متصل می‌شوند و درداخل این پایه پلاستیکی یک چارچوب فلزی قرار دارد که دندان مصنوعی را زمانی که در دهان قرار می‌گیرد در جای خود نگه می‌دارد. دندانهای مصنوعی تکه‌ای با کمک اتصالات فلزی به دندان‌های طبیعی مجاور متصل می‌شوند و به این ترتیب در جای خود محکم باقی می‌مانند. این نوع پروتزها نه تنها در پرکردن فضاهای خالی ناشی از کشیدن دندان بلکه برای جلوگیری از تغییر موقعیت دندانهای طبیعی بسیار موثر عمل می‌کنند.

دندانهای مصنوعی کامل

دندان‌های مصنوعی کامل برای جایگزین کردن همه دندانهای موجود در فک بالایی و پایینی بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک جفت دندان مصنوعی کامل معمولی نوعی پروتز دندانی متحرک است که پس از اینکه زخم‌های لثه که به علت کشیدن دندان ایجاد شده‌اند کاملا ترمیم شدند داخل دهان قرار داده می‌شود. از آنجا که مدتی زمان لازم است تا لثه‌ها خوب شوند برای مدت زمان مشخصی فرد نباید از دندانهای مصنوعی استفاده کند. می‌توان از دندانهای مصنوعی کامل فوری،  فورا و پس از اینکه همه دندانهای فرد کشیده شد نیز استفاده کرد. همچنان که لثه‌ها و بافت‌ها ترمیم پیدا می‌کنند جمع می‌شوند و این باعث می‌شود دندانهای مصنوعی متحرک در دهان محکم قرار نگیرند. بنابراین تنظیم مجدد این پروتزها پس از یک دوره زمانی مشخص ضروری است.

دندانهای مصنوعی متکی بر ایمپلنت

دندانهای مصنوعی متکی بر ایمپلنت

دندانهای مصنوعی متکی بر ایمپلنت  روی ریشه دندانهای طبیعی باقیمانده یا ایمپلنت‌هایی که قبلا کاشته شده‌اند قرار داده می‌شوند. دندانهای مصنوعی به کمک اتصالاتی در محل نگه داشته می‌شوند که قدرت نگه‌دارندگی مورد نظر فرد را فراهم می‌کند. ویژگی عالی این دندان‌های مصنوعی امکان درآوردن و تمیزکردن آنهاست و این کار به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند. فردی که از دندانهای مصنوعی متکی بر ایمپلنت استفاده می‌کند موقع صحبت و غذاخوردن احساس خیلی خوبی دارد. در زیر به انواع مختلفی از ایمپلنت‌های دندانی  اشاره می‌شود:

 • تک دندان: این روش شامل قراردادن یک ایمپلنت دندانی در موقعیت دندان از دست رفته است. پس از آن یک تاج که شبیه دندان طبیعی است روی آن قرار داده می‌شود.
 • چندین دندان: بریج‌های ثابت یا دندان‌های مصنوعی تکه‌ای برای اینکه در محل نگه داشته شوند باید توسط دندانهای مجاور پشتیبانی شوند. بریج‌هایی که به کمک ایمپلنت‌های دندانی ثابت می‌شوند گزینه بهتری هستند چراکه برای استخوان فک زمان کافی برای جوش‌خوردن ایمپلنت فراهم شده‌است. هر دوی اینها در طولانی مدت بادوام و کاربردی هستند.
 • جایگزینی همه دندانها: اگر شما همه دندانهای خود را از دست داده‌اید دو نوع مختلف ایمپلنت دندان برای رفع این مشکل وجود دارد. می‌توانید از دندانهای مصنوعی متکی بر ایمپلنت یا بریج‌هایی که به وسیله ایمپلنت‌های دندانی حمایت می‌شوند استفاده کنید.

دندانهای مصنوعی چگونه ساخته می‌شوند؟

روند ساخت دندان مصنوعی چند هفته طول می‌کشد و در طی چند جلسه مراجعه انجام می‌شود.

مراحل ساخت دندان مصنوعی:

 • دندانپزشک یا دندانساز قالب‌هایی از فک آماده می‌کند و اندازه‌گیری‌هایی انجام می‌شود تا فاصله فضای بین فکی و موقعیت فک‌ها نسبت به هم مشخص شود.
 • سپس وی مدل‌هایی را با استفاده از موم و یا پلاستیک دقیقا به همان شکل و وضعیتی که باید دندان مصنوعی ساخته شود می‌سازد. شما چندین بار این مدل را امتحان می‌کنید و پیش از ساخت دندان مصنوعی نهایی، این مدل‌ها از لحاظ رنگ، شکل و اندازه مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.
 • دندان مصنوعی نهایی  بر اساس مدل تایید شده قالب‌ریزی خواهد شد.
 • در صورت لزوم تنظیمات لازم روی پروتز نهایی انجام خواهد شد.

دندانهای مصنوعی جدید چگونه به نظر می‌رسند؟

ممکن است فرد در چند هفته اول به وجود دندانهای مصنوعی جدید عادت نداشته باشد یا تا زمانی که عضلات گونه‌ها و زبان یاد میگیرند دندان مصنوعی را در جای خود محکم نگه دارند و به آن عادت کنند فرد احساس راحتی نداشته باشد. همچنین، وجود ناراحتی جزئی ، زخم ، تحریک بافت‌های دهان یا زیاد شدن بزاق در افرادی که  برای اولین بار از دندانهای مصنوعی استفاده می‌کنند غیرمعمول نیست اما این مشکلات با عادت کردن فرد به دندان مصنوعی از بین می‎روند.

آیا استفاده دندانهای مصنوعی باعث می‌شوند ظاهر فرد متفاوت به نظر برسد؟

دندانهای مصنوعی بسیار شبیه به دندانهای طبیعی ساخته می‌شوند بنابراین تنها تغییر کمی در ظاهر فرد و لبخند  ایجاد می‌شود. در حقیقت، دندانهای مصنوعی لبخند فرد را زیباتر کرده و باعث پرتر و جوان‌تر به نظر رسیدن چهره فرد می‌شوند.

آیا غذا خوردن با دندانهای مصنوعی دشوار است؟

غذاخوردن با دندانهای مصنوعی جدید نیاز به کمی تمرین دارد و ممکن است تا چند هفته برخی افراد استفاده کننده احساس راحتی نداشته باشند. برای عادت کردن به دندانهای جدید، با خوردن غذاهای نرم در قطعات کوچک شروع کنید. به آرامی و با استفاده از هر دو طرف دهان غذا را بجوید. همچنان که به دندانهای مصنوعی جدید عادت می‌کنید سایر غذاها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا زمانی که رژیم غذایی طبیعی خود را از سر بگیرید. در مصرف غذاهای سفت و داغ و استخوانهای با لبه تیز یا صدف احتیاط کنید. به علاوه، از مصرف غذاهای بسیار چسبنده و سخت اجتناب کنید. از جویدن آدامس خودداری کنید و از خلال دندان برای تمیزکردن آنها استفاده نکنید.

آیا استفاده از دندان مصنوعی طریقه حرف زدن فرد را تغییر می‌دهد؟

پس از قرار دادن دندانهای مصنوعی در دهان ممکن است تلفظ برخی لغات مشکل باشد. اگر چنین است، سعی کنید کلمات مشکل را با صدای بلند تکرار کنید.  با تمرین و صرف زمان فرد به صحبت کردن با دندان مصنوعی عادت خواهد کرد. اگر زمانی که صحبت می‌کنید دندانهای مصنوعی صدا می‌کنند دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید. ممکن است گاهی اوقات در حالیکه می‌خندید، سرفه می‌کنید یا لبخند می‌زنید دندانها به بیرون از دهان بلغزند. دندانها را با قراردادن فک‌ها روی هم  و بلعیدن سرجای خود قرار دهید. چنانچه هرگونه مشکلی در صحبت کردن وجود دارد با دندانپزشک یا دندانساز خود مشورت کنید.

مراقبت از دندان های مصنوعی و پروتز های دندان


مراقبت از دندان های مصنوعی و پروتز های دندان

 افرادی که از پروتز دندان استفاده می‌کنند برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل باید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند. زمانی که در خلل و فرج دندان‌های مصنوعی پلاک‌های باکتریایی شکل می‌گیرد عفونت‌های دندانی ایجاد می‌شود که به  لثه‌ها و سلامت عمومی فرد لطمه وارد می‌کند. معاینات منظم دندان از بروز هر نوع مشکلی در فرد جلوگیری می‌کند.  متخصصین ما برای هر فرد با توجه به نیاز وی روش درمانی ویژه‌ای را استفاده می‌کنند تا بهترین نتیجه حاصل شود. تعداد بسیاری از بیماران برای داشتن لبخندی زیبا به ما اعتماد می‌کنند. ما در عین حال که یک یا چند دندان از دست رفته شما را جایگزین می‌کنیم زیبایی لبخند شما را نیز ضمانت می‌کنیم.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>